Ana sayfa » Haberler »Otizm, bebek 6 aylıkken fark edilebiliyor »
Otizm, bebek 6 aylıkken fark edilebiliyor

Londra Üniversitesi Birkbeck Koleji’nin araştırma ekibinden Profesör Mark Johnson, BBC’ye verdiği demeçte, söz konusu çalışma hakkında bilgi verdi.

Profesör Johnson, araştırmada, yaşları 6 ile 10 aylık olarak değişen 104 çocukta otizmin erken belirtileri ve bebeklerin beyin dalgalarındaki farklılıkların incelendiğini belirtti. Johnson, bu bebeklerin yarısının hastalık riski taşıdığının bilindiğini, çünkü otizm hastalığına yakalanan büyük kardeşleri olduğunu, geri kalanların ise düşük risk grubunda olduğunu söyledi.

Otistik ve yaşı büyük olan çocuklarda göz teması eksikliği olabileceği için bebeklere insan yüzlerinin yer aldığı fotoğrafların gösterildiğini, kafatası derisine yerleştirilen algılayıcıların beyin faaliyetindeki farklılıkları incelediğini kaydeden Johnson, "Fotoğrafların her birine baktıkları zaman otizm geliştirmeyen düşük ya da yüksek risk grubundaki bebeklerin beyin dalgalarında büyük bir fark vardı. Otizm geliştiren bebeklerin beyin dalgalarında ise çok küçük bir fark bulunuyordu" dedi.

Bunun yüzde yüz hastalığı belirleyici olmadığını ifade eden Profesör Mark Johnson, "Tüm belirtilerin başlangıcından önce, eğitim programlarıyla hastalığa müdahale edebilirsek, en azından bazı vakalarda tüm belirtileri hafifletebiliriz" dedi.

Otizm davranışsal belirtileri genellikle çocuğun birinci ya da ikinci yaşında ortaya çıkıyor. Kız çocuklarına göre erkek çocuklarda daha fazla görülen hastalığın tedavisi yok ancak davranış ve eğitim programları hastalıkta etkili oluyor. Hastalığın erken aşamada keşfedilmesinin ise tedaviye yardımcı olabileceğine dikkati çekiliyor.


 


Haberin Kaynağı:


Milliyetçocuk

Bebeklerin Yeme Alışkanlığı

Bebeğim aç mı kalacak?

Hamilelikte Duruş Bozukluğu

Hamilelikte Duruş Bozukluğunu Egzersiz İle Giderebilirsiniz

Bebeklerde Masajın Faydaları

Bebeklerde Masajın Püf Noktaları

Emzirme Bırakılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Memeden Keserken Bu Hataları Yapmayın

SÜTÜNÜZ SADECE BEBEĞİNİZİ BESLEMİYOR

Anne Sütünün Anneye Faydaları...

Hamilelikte Egzersizin Önemi

Gebelik sırasında yapılan egzersizler sadece kilo artışını engellemekle kalmaz.

Bebeğinizin El Becerisini Geliştirin

Bebeklerin el becerisini geliştirmek için anne babaların yapması gerekenler...

Uykusuz Bebekler

Çocuklarda uyku sorunu ebeveynlerin hem ruhsal hem de fiziksel olarak zor zamanlar geçirmesine neden oluyor.

Çocuğum Yalnız Uyumuyor!

Yalnız uyumaktan korkan ve ne yaparsanız yapın odasını, yatağını ayıramadığınız bir çocuğunuz varsa bu yazıyı okuyunuz.<


Üyelik
Lütfen kullanıcı adı ve şifrenizi belirterek sisteme giriş yapınız.
Anket
Bebeğiniz için hangi tür biberonu tercih ediyorsunuz ?
 

TAKİP EDİN & PAYLAŞIN