Ana sayfa » Haberler »Otizm, bebek 6 aylıkken fark edilebiliyor »
Otizm, bebek 6 aylıkken fark edilebiliyor

Londra Üniversitesi Birkbeck Koleji’nin araştırma ekibinden Profesör Mark Johnson, BBC’ye verdiği demeçte, söz konusu çalışma hakkında bilgi verdi.

Profesör Johnson, araştırmada, yaşları 6 ile 10 aylık olarak değişen 104 çocukta otizmin erken belirtileri ve bebeklerin beyin dalgalarındaki farklılıkların incelendiğini belirtti. Johnson, bu bebeklerin yarısının hastalık riski taşıdığının bilindiğini, çünkü otizm hastalığına yakalanan büyük kardeşleri olduğunu, geri kalanların ise düşük risk grubunda olduğunu söyledi.

Otistik ve yaşı büyük olan çocuklarda göz teması eksikliği olabileceği için bebeklere insan yüzlerinin yer aldığı fotoğrafların gösterildiğini, kafatası derisine yerleştirilen algılayıcıların beyin faaliyetindeki farklılıkları incelediğini kaydeden Johnson, "Fotoğrafların her birine baktıkları zaman otizm geliştirmeyen düşük ya da yüksek risk grubundaki bebeklerin beyin dalgalarında büyük bir fark vardı. Otizm geliştiren bebeklerin beyin dalgalarında ise çok küçük bir fark bulunuyordu" dedi.

Bunun yüzde yüz hastalığı belirleyici olmadığını ifade eden Profesör Mark Johnson, "Tüm belirtilerin başlangıcından önce, eğitim programlarıyla hastalığa müdahale edebilirsek, en azından bazı vakalarda tüm belirtileri hafifletebiliriz" dedi.

Otizm davranışsal belirtileri genellikle çocuğun birinci ya da ikinci yaşında ortaya çıkıyor. Kız çocuklarına göre erkek çocuklarda daha fazla görülen hastalığın tedavisi yok ancak davranış ve eğitim programları hastalıkta etkili oluyor. Hastalığın erken aşamada keşfedilmesinin ise tedaviye yardımcı olabileceğine dikkati çekiliyor.


 


Haberin Kaynağı:


Milliyetçocuk

Bebek banyosunda dikkat edilecek hususlar

Uygun cilt bakımı ve banyo, bebeğinizin cilt sağlığını korumanıza yardımcı olacaktır.

Hamileyken hangi deniz ürünlerinden uzak durulmalı?

İşte, anne adayının hamileliği boyunca uzak durması gereken yiyecekler…

Anne babaların en sık yaptıkları hatalar!

Çocukların bakımında kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemek gerekiyor, çünkü bu tür hatalar onların gelişimini olumsuz yönde etkiliyor.

Bebeğin emzirme pozisyonu nasıl olmalı?

Anne ve bebek için en uygun pozisyonları uzmanından öğrendik.

Hamilelikte burun ve nefes sorunlarını önlemek için


Gebelik döneminde hormonal değişikliğe bağlı olarak burun içerisindeki dokuların ve damarların ödemlenmesi sonucu burun tıkanıklığı artar.

Hiperaktif mi ? Yaramaz mı ?

Hiperaktivite, doğru tanı ve tedavi yöntemleri uygulanmadığı takdirde çocuğun ileriki yıllarda yaşamını olumsuz etkileyebilecek önemli bir sorun.

Bebeğim neden yürümüyor ?

12 ile 18 aylar arası bebekler için yürüme zamanıdır.

Hamilelerin mutlaka alması gereken besinler

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Can Çetin: "Yeterli beslenmek kadar ölçülü ve dengeli beslenmek de anne ve bebek sağlığı açısından büyük önem taşır."

Bebekler için sağlıklı uyku süreleri

Çocukların beyin gelişiminin temel taşı olan uykuyu göz ardı etmemeniz gerekir. Peki, hangi dönemde ne kadar uyku yeterli olur?


Üyelik
Lütfen kullanıcı adı ve şifrenizi belirterek sisteme giriş yapınız.
Anket
Bebeğiniz için hangi tür biberonu tercih ediyorsunuz ?
 

TAKİP EDİN & PAYLAŞIN