Ana sayfa » Haberler »Otizm, bebek 6 aylıkken fark edilebiliyor »
Otizm, bebek 6 aylıkken fark edilebiliyor

Londra Üniversitesi Birkbeck Koleji’nin araştırma ekibinden Profesör Mark Johnson, BBC’ye verdiği demeçte, söz konusu çalışma hakkında bilgi verdi.

Profesör Johnson, araştırmada, yaşları 6 ile 10 aylık olarak değişen 104 çocukta otizmin erken belirtileri ve bebeklerin beyin dalgalarındaki farklılıkların incelendiğini belirtti. Johnson, bu bebeklerin yarısının hastalık riski taşıdığının bilindiğini, çünkü otizm hastalığına yakalanan büyük kardeşleri olduğunu, geri kalanların ise düşük risk grubunda olduğunu söyledi.

Otistik ve yaşı büyük olan çocuklarda göz teması eksikliği olabileceği için bebeklere insan yüzlerinin yer aldığı fotoğrafların gösterildiğini, kafatası derisine yerleştirilen algılayıcıların beyin faaliyetindeki farklılıkları incelediğini kaydeden Johnson, "Fotoğrafların her birine baktıkları zaman otizm geliştirmeyen düşük ya da yüksek risk grubundaki bebeklerin beyin dalgalarında büyük bir fark vardı. Otizm geliştiren bebeklerin beyin dalgalarında ise çok küçük bir fark bulunuyordu" dedi.

Bunun yüzde yüz hastalığı belirleyici olmadığını ifade eden Profesör Mark Johnson, "Tüm belirtilerin başlangıcından önce, eğitim programlarıyla hastalığa müdahale edebilirsek, en azından bazı vakalarda tüm belirtileri hafifletebiliriz" dedi.

Otizm davranışsal belirtileri genellikle çocuğun birinci ya da ikinci yaşında ortaya çıkıyor. Kız çocuklarına göre erkek çocuklarda daha fazla görülen hastalığın tedavisi yok ancak davranış ve eğitim programları hastalıkta etkili oluyor. Hastalığın erken aşamada keşfedilmesinin ise tedaviye yardımcı olabileceğine dikkati çekiliyor.


 


Haberin Kaynağı:


Milliyetçocuk

Anne Sütünün Önemi

Bebek için en sağlıklı besin anne sütüdür. 

Bebek Ne Zaman Görmeye Başlar?

Yeni doğduklarında sadece aydınlıkla karanlığı az oranda ayırt edebilecek kadar görürler

Hamilelik Sonrası Zayıflamak İçin 7 Öneri

Fazla kilolarınızdan kurtulmak istemekte son derece haklısınız. 

Yulaf Unlu Mama Tarifi

Yulaf Unlu Mama Tarifi

Çocuklarda Kekemelik Neden Olur?

Çocuğunuzda kekemelik var mı, yoksa sadece konuşurken heyecanlanıyor mu? 

Kolay Doğum İçin 13 Harika Öneri

İşte kolay doğum için etkisi kanıtlanmış olan harika öneriler…

Bebeğinizi Yıkarken...

Bebek Yıkamanın Püf Noktaları

30 Yaşından Sonra Anne Olmak İstiyorsanız...

İleri yaş hamileleri ve bebeklerini bekleyen riskler...


Üyelik
Lütfen kullanıcı adı ve şifrenizi belirterek sisteme giriş yapınız.
Anket
Bebeğiniz için hangi tür biberonu tercih ediyorsunuz ?
 

TAKİP EDİN & PAYLAŞIN