Ana sayfa » Haberler »Anne karnındaki bebeğin psikolojisi çok önemli! »
Anne karnındaki bebeğin psikolojisi çok önemli!

Sevgili Anne Babalar, Çocuğunuzun sağlıklı  gelişimi ve mutluluğu için 0-6 yaş döneminin  önemini birçok anne baba biliyor. Diğer taraftan çocuk psikolojisinin anne karnında başladığı anne baba adayları tarafından pek bilinmiyor. Yapılan birçok araştırma anne karnındaki bebeğin annenin psikolojisini hissettiğini ve olumsuz deneyimlerden etkilediğini vurgulamaktadır. Kesin kanıtlar olmamakla birlikte anne karnındaki bebeğin psikolojisi için hamilelik döneminin mümkün olduğunca huzurlu ve mutlu geçirilmesi gerektiği  yapılan araştırmalarda vurgulanmaktadır. Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyen çiftler mutlaka aralarındaki problemleri çözmeli ve çocuğa huzurlu bir aile ortamı hazırlamalıdır.  Evlilik oturmadan çocuk sahibi olmak çocuğu sadece anne karnında değil, doğduktan sonrada olumsuz etkileyecektir. Bebeğin sağlığı anne baba adaylarının evliliklerinin oturması ve birbirlerini yeterince tanıması gerekir.  Kısacası  çocuk sahibi olmanın ilk şartı mutlu bir çift iletişimi diyebiliriz. Daha sonraki şart ise hamilelik döneminin planlanmasıdır. Eğer planlı bir hamilelik ise mümkün olduğunda annenin çalışma temposu hafifletilmelidir.  Annenin sağlığı, mutluluğu ve morelinin yüksek olması da çok önemli. Hamilelik döneminde baba adayına önemli görevler düşmektedir.  Anne adaylarının duyguları hamilelik döneminde oldukça hasasastır.  Bu dönemde anneler almaları gereken kilolardan dolayı kendilerini eskisi gibi güzel bulmayabiliyor. Baba adayının anne adayını ihmal etmemesi ve eskisinden daha da ilgili olması gerekiyor. Diğer önemli şart ise hamilelik döneminde annenin herhangi bir travmatik olay yaşamamasıdır.  Anne karnındaki bebek sadece annenin değil,  çevresindeki insanların seslerini de duyduğu vurgulanmaktadır.  Anne karnındaki bebek annenin babanın yoğun tartışmalarını hissetmektedir. Anne adayının çok üzücü bir olaya maruz kalması da yine anne karnındaki bebeği etkilemektedir. Bu nedenle anne baba adaylarının çocuk sahibi olmadan önce çocuk için kendilerini hazır hissetmeli ve gerekli hazırlıkları yapması gerekir.   Sağlıklı ve mutlu bir hamilelik dönemi geçirmeniz dileğiyle,   Uzman Pedagog Sevil Yavuz Çocuk, Ergen ve Aile Psikologu Öğretim Görevlisi, Oyun Terapisti


 


Bebekvecocukmilleyet.com.tr

Bebek banyosunda dikkat edilecek hususlar

Uygun cilt bakımı ve banyo, bebeğinizin cilt sağlığını korumanıza yardımcı olacaktır.

Hamileyken hangi deniz ürünlerinden uzak durulmalı?

İşte, anne adayının hamileliği boyunca uzak durması gereken yiyecekler…

Anne babaların en sık yaptıkları hatalar!

Çocukların bakımında kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemek gerekiyor, çünkü bu tür hatalar onların gelişimini olumsuz yönde etkiliyor.

Bebeğin emzirme pozisyonu nasıl olmalı?

Anne ve bebek için en uygun pozisyonları uzmanından öğrendik.

Hamilelikte burun ve nefes sorunlarını önlemek için


Gebelik döneminde hormonal değişikliğe bağlı olarak burun içerisindeki dokuların ve damarların ödemlenmesi sonucu burun tıkanıklığı artar.

Hiperaktif mi ? Yaramaz mı ?

Hiperaktivite, doğru tanı ve tedavi yöntemleri uygulanmadığı takdirde çocuğun ileriki yıllarda yaşamını olumsuz etkileyebilecek önemli bir sorun.

Bebeğim neden yürümüyor ?

12 ile 18 aylar arası bebekler için yürüme zamanıdır.

Hamilelerin mutlaka alması gereken besinler

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Can Çetin: "Yeterli beslenmek kadar ölçülü ve dengeli beslenmek de anne ve bebek sağlığı açısından büyük önem taşır."

Bebekler için sağlıklı uyku süreleri

Çocukların beyin gelişiminin temel taşı olan uykuyu göz ardı etmemeniz gerekir. Peki, hangi dönemde ne kadar uyku yeterli olur?


Üyelik
Lütfen kullanıcı adı ve şifrenizi belirterek sisteme giriş yapınız.
Anket
Bebeğiniz için hangi tür biberonu tercih ediyorsunuz ?
 

TAKİP EDİN & PAYLAŞIN