A’dan Z’ye Çocuk Oto Koltuğu Rehberi

Yolculuk esnasında çocuğunuzun güvenliğini maksimumda tutmak için hangi önlemleri almalısınız, hangi oto koltuklarını tercih etmelisiniz sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

1 Haziran 2010 tarihinden itibaren, çocuklu sürücülerin araçlarında çocuk oto koltuğu taşıması zorunlu hale geldi. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre çocuk oto koltuğunun zorunlu olduğu ülkelerde kazalarda çocuk ölüm oranı yüzde 3. Yasal zorunluluğun bulunmadığı ülkelerde ise bu oran yüzde 46 olarak ölçüldü. Araştırmalara göre, doğru şekilde otomobile yerleştirilen bir çocuk koltuğu, ölümcül yaralanmaları yüzde 75, önemli yaralanmaları yüzde 67 oranında azaltıyor. Fakat bebek ve çocuk koltukları yaklaşık yüzde 70 oranında arabalara hatalı yerleştiriliyor. Ayrıca, çocukların büyümesi sonucunda koltuğun küçük kalması nedeniyle de herhangi bir kaza anında yaralanma riski artabiliyor.

Çocuğunuzu Hayata Bağlayın

Bu nedenlerle önerilen ise, bebek ve çocuk koltuklarını arka koltukta herhangi bir yere sabitlemek ve asla hava yastığı olan on yolcu koltuğuna koymamak. Aksi halde, bir kaza anında hava yastığı açılarak, bebeğin ciddi şekilde yaralanmasına neden olabilir. Ayrıca, çocuğun ön koltuğa oturtulması, arka koltukta kapıya çok yakın bulunması, çocuk güvenlik koltuğunun kullanılmaması ve çocuğu kucakta taşıma gibi hatalı davranışlar sonucu, Kaza anında çocuklar araçtan fırlayabiliyor. Çocuk güvenlik koltuklarının yanlış monte edilmesi ise, koruyuculuğu en aza indiriyor.

Çocuk Oto Koltuğu Mutlaka Kullanın

Ebeveynler tarafından yapılan önemli yanlış da 4 yaş sonrası için oto koltuk kullanımına gerek kalmadığını düşünmektir. Ancak 12 yaşına kadar emniyete alınmamış çocuklar, oluşacak bir kaza anında tehlikeye açıktır. Aracın arka koltuğunda serbest bir yolcunun yaralanma riski 50 km hızındaki bir kazada %95’dir. 50 km hızındaki bir kazada oluşan darbenin şiddeti 6 metre yükseklikten düşmesine eşdeğerdir. Çocukların boyutları yetişkine göre daha küçük olduğundan, kaza anında yaralanma ihtimali yetişkinden 10 kat fazladır.

Hangi Yaşta Çocuklar İçin Hangi Çocuk Oto Koltuğu Kullanılmalı?

Grup 1 (O Kg 13 Kg / 0 12 Ay):

Yaşı 6 aydan ve kilosu 13 kg’ya kadar olan bebeklerin uygundur. Yeni doğan ve emzirme çağında olan bu bebekler tamamen yatar veya yan yatar pozisyonda taşınmalıdır.

Ani fren ve kaza sırasında meydana gelecek boyun travmasını azaltmak için koltuğu arabaya ters yerleştirmek gerekir.

Aracınızın ön sağ koltuğunda hava yastığı varsa oto koltuğunu asla önde kullanmayınız.

Ayrıca bu ürünler evde ana kucağı amaçlı bazı markalarda da dışarıda özel kitleri ile puset amaçlı olarak da kullanılabilir.

Grup 2 (19 Kg – 18 Kg / 9 Ay – 3.5 Yaş):

Yaşı 9 aydan 4-4,5 yaşa kadar ve kilosu 9 kg’dan 18 kg’ya kadar olan çocuklar için uygundur.

Bu dönemdeki çocuklar oturabilir, ancak güvenli bir oturma yüzeyine ihtiyaç duyarlar ve oto koltuk üzerindeki özel kemer ile bağlanırlar.

Bu gruptaki oto koltuklar daha rahat bir yolculuk için gerektiğinde yarı yatar pozisyon ayarına sahiptir.

Aracın arka koltuğunda yola bakar konumda kullanmalıdır.

Kemer bağlantıları 5 noktadan oluşup omuzdan ve kalçadan kavrayacak şekilde bağlanabilmelidir.

Çocukla Büyüyen Oto koltuk sistemi bebeğin yaş ve giyimine göre oturma pozisyonlarını ayarlama imkanı verir. Bu sistem çocuğunuza konforlu bir yolculuk sağlayacaktır.

Grup 3 (15 Kg 36 Kg / 3.5 Yaş 12 Yaş):

3,5 yaşından 12 yaşına kadar ve 15kg’dan 36 kg’a kadar çocuklar için uygundur.

Ülkemizde satılan bu gruptaki ürünler 2 parçadan olsun alt ünitesi daha sonraki dönemlerde de yükseltici olarak kullanılmaktadır.

Aracın arka emniyet kemer ile direkt çocuğu bağlayarak kullanır. Oto koltuk sayesinde kemer çocuğun omuz hizasına gelecektir.

Grup 1 gibi aracın arka koltuğunda yola bakar konumda yerleştirilmelidir.

Çocuklarıyla tatile çıkacaklara öneriler:

Uzunluğu ne olursa olsun yolculuklarda emniyet kemen bağlama alışkanlığı olmalıdır.

Oto koltuğunda doğru ayarlama yapınız. Periyodik olarak omuzdan ve bacak arasından geçen emniyet kemerini kontrol ediniz. Maksimum güvenlik için kilidin karın hizasında değil, kalça hizasında olmasına dikkat ediniz.

Yolculuk boyunca belli zamanlarda çocuğun doğru şekilde oturup oturmadığını kontrol ediniz.

Güneş ışığından çocuğunuzu stor veya güneş tentesi yardım ile koruyunuz. Çocuğunuzu arabadan çıkarırken ve kilidi açmak istediğiniz sırada, ısınan metal kilitlere dikkat ediniz.

Çocuğunuzu her zaman kaldırım tarafından indiriniz.

Yola çıkmadan önce, kapıların çocuklar tarafından hareket esnasında açılmasını önleyici donanımların ayarlanmış olmasına dikkat ediniz.

Çocuğunuza arabanın içindeki ısıya uygun kıyafetler giydiriniz. Sıcak havalarda koltuğa ter emici havlu kılıf takılabilir.

Çocukları mümkünse hiçbir zaman tek başına arabada bırakmayınız. Kısa bir süre için yalnız bırakmanız gerekirse, arabayı mümkün olduğu kadar emniyet altına alınız: El frenini çekmek, kontak anahtarını çıkartmak gibi.

Yolculuk esnasında çocuklara verilecek oyuncaklar onları meşgul edecektir. Fakat bu oyuncakların ağır, sivri ve keskin olmamasına dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir