Emzik ve Biberon Kullanımı Problem mi?

Bebeğinizin doğumdan kısa bir süre sonra tanıştığı emzik ve biberon hakkında neler biliyorsunuz? Biz yetişkinler bile alışkanlıklarımızdan zor vazgeçerken çocuklarınızın da bazı alışkanlıklardan uzaklaşması için zamana ihtiyacı var. Bebeklerin vazgeçilmez alışkanlığı haline gelen emzik ve biberon kullanımı hakkında merak edilen tüm soruların cevapları yazımızda sizleri bekliyor.

Birçok anne zamanı geldiğinde çocukları emzik ve biberondan uzaklaştırma konusunda birçok problemle karşı kaşıya kalıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Ceylan emzik ve biberonun çocuk sağlığına etkileri, bırakma sürecinde neler yapılabileceği gibi tüm detayları paylaşıyor.

Çocuklarda emzik kullanımı doğru bir uygulama mı?

Bebeğin doğumundan başlayarak iki yaşına gelene kadar bulunduğu dönemin en belirgin özelliği; emme refleksinin baskınlığıdır. Her bebek, hayata gelirken emme refleksini de beraberinde getirir. Bu bebeğin dünyayı tanıma yoludur. Bebek emme işleviyle hem karnını doyurur hem de güvende olduğunu hisseder. Emzik kullanımı bu noktada anne için önemli bir yardımcıdır. Memenin karın doyurmak dışında kullanımını azaltarak anneyi rahatlatır. Üstelik emzik kullanımıyla birlikte bebeğin parmak emme alışkanlığı kazanmasına da engel olunabilir.

Hangi dönemler arasında emzik ve biberon kullanması doğrudur?

Özellikle uykuya geçme aşamasında verdiği güven hissiyle hem bebeklerin hem de annelerin yardımcısı olan emzik, 2 yaşından sonra bebeğin ağız yapısında bozulmalara neden olabilir. Aynı zamanda çocuğun oral dönemden çıkmakta zorlanmasına ve ruhsal gelişimini sağlıklı bir şekilde devam ettirmesini de engelleyebilir.

Biberon kullanımına mümkünse bebeğin doğumundan üç hafta sonra başlanması doğrudur. Bu süre öncesinde biberonla beslenen çocuk memeye alışmakta zorlanacak hatta belki hiç istemeyecektir. Hayatı kolaylaştıran bir seçenek olan biberonun 1 yaş sonrasında kullanımını en aza indirmek mümkünse tamamen bırakmak, bebeğin ağız ve diş gelişimi açısından sağlıklı bir karar. Bir diğer önemli durum ise 1 yaş sonrasında bebeğin kaşıkla yiyebileceği besinlerin biberonla verilebilecek kıvama getirilip verilmesi bebeğin çiğneme işlevinin gelişmesine engel olur.

Uzun süre emzik ve biberon kullanımının çocukların diş ve damak yapısında probleme sebep olduğunu doğru mu?

Dişlerin çıkmaya başladığı dönemden itibaren emzik ve biberon kullanımı kesin olarak bırakılmalıdır. Süt dişlerinin bozuk olması sonradan çıkacak kalıcı dişleri de etkileyecek ve çocuğun sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmasının önüne geçecektir. Uzun süreli emzik ve biberon kullanımıyla birlikte ön dişleri istenmeyecek şekilde öne kayabilir, dişler arasında boşluklar oluşabilir. Bunlar sonraki dönemlerde bebeğin büyük sıkıntılar yaşamasına ve uzun tedavi süreçleri geçirmesine neden olacak sorunlardır. Ağız ve çene yapısında meydana gelen bozukluklar, bebeğin kelimeleri telaffuz ediş biçimini de etkileyeceği için konuşma bozuklukları ortaya çıkaracaktır.

Emzik kullanımının dişlerde yarattığı problemler neler?

Yaş grubuna görev farklı özellikte emzikler üretilmekte ve bebeğin salığı için dönemine en uygun olacak emziğin temin edilerek kullanılması gerekmektedir. Doğumdan altıncı aya kadar olan zamanı kapsayan dönemde bebeklere, anne memesine benzer yapıda üretilen damaksız diye adlandırılan emziklerden vermek gerekir. Altıncı aydan sonra ise bebeklerin damak yapısında bozulmalara neden olmayacak şekilde üretilmiş damaklı diye adlandırılan emziklerden vermek sağlıklı bir tercih olacaktır. 2 yaş dişleri gelişim açısından önemli olduğundan bu yaştan sonra emzik kullanımı sona erdirilmelidir. Aksi takdirde damak gelişimi olumsuz etkilenecek, üst dişler öne, alt dişler arkaya doğru büyüyecek ve dişlerin arasında boşluklar ortaya çıkacaktır. Ayrıca çene yapısında meydana gelen bozulma nedeniyle çocuğun yüz tipi de bu doğrultuda şekillenecektir.

Çocuklar emzikten nasıl uzaklaştırılmalı?

Öncelikle emzik kullanımı birdenbire kesilmemeli yavaş yavaş kullanım süresi azaltılmalıdır. Emziği birden bırakırsanız bebeğiniz, parmak emme alışkanlığı kazanabilir ve bu durumla başa çıkmak çok daha zor olacaktır. Emziği sadece uykuya geçme esnasında kullanan ailelerin işi bu aşamada daha kolaydır. Uyurken sarılabileceği bir oyuncak belirlemek çocuğun dikkatini dağıtacak ve emziği zamanla bir kenara atmasını sağlayacaktır. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta emzik bırakma sürecinin sıkıntılı bir döneme denk gelmemesidir. Yeni bir eve taşınma, evden birinin ayrılması, yeni bir bebeğin eve dahil olması gibi durumlarda bebek emzikten mahrum edilmesini başka nedenlere yorarak huzursuzlaşabilir. Bu aşamada emziği kötü göstermek adına, emziği acı ya da kötü tatlı yiyeceklere batırarak bebeklere verilmemelidir. Yapılacak en doğru şey dikkatlerini başka yöne çekmek ve aşamalı olarak unutturmaktır.

Biberon kullanımı ne zaman ve nasıl bıraktırılmalı?

Altıncı aydan itibaren içecekleri biberon yerine severek kullanacağı renkli bardaklara vermeye başlamak gerekir. Seçilen bardaklarla bebek de kullanmaya hevesli olacak ve biberon için ısrar etmeyecektir. Katı gıdaları yine altıncı aydan itibaren kaşıkla yedirmeye başlamak biberonla yenecek hale getirmekten çok daha sağlıklıdır. Bebek bu şekilde çiğneme ve yutma becerilerini geliştirme şansı yakalayacaktır. 1 yaşından itibaren bebeğin biberonla ilişkisini tamamen kesmiş olması gerekir. Damak yapısında bozulmalar yaratacağı gibi bebeğin temel çiğneme ve yutma kabiliyetleri de geri kalarak ileride olumsuz durumlar yaşanmasına neden olacaktır. Sürece başlarken öncelikle biberonla içilen süre seanslarını daha erkene almak gerekir. Uyuma esnasında verilen sür bebeğin biberona daha fazla bağlanmasına neden olacak ve bırakmakta zorlanacaktır.

Emzik ve biberon kullanımında doğru bilinen yanlışlar neler?

Çoğunlukla emzik kullanımının bebek için zararlı olduğu ve hiç başlanmaması gerektiği düşünülür. Oysa emzik doğru şekillerde kullanıldığında bebek için çok rahatlatıcı bir araçtır. Bebeğin kendini daha güvende hissetmesini sağlar. Kullanım süresi kısıtlı tutulduğu ve iki yaşından itibaren kullanılmadığı sürece emzik kullanmanın bebeğe hiçbir zararı yoktur. Çalışan anneler işe başlayacakları döneme kadar bebeklerine biberon vermekten kaçınıyorlar oysa annenin evde olmayacağı dönemin iki hafta öncesinden başlanılarak günde bir kez bebek biberonla beslenmelidir. Böylece yanındayken atlatacak ve biberonla beslenmeye başladığında sorun yaşamayacaktır.

Emzik kullanan çocuklarda parmak emme problemi görülür mü?

Emzikten mahrum bırakılan bebekler parmak emme alışkanlığını kazanacaklardır. Parmak emme hareketi; emzik kullanmayan bebeklerde emzik kullananlara göre çok daha yoğun olarak görülmektedir. Parmak emme hem hijyen açısından hem de damak yapısına olan olumsuz etkilerden dolayı kötü bir alışkanlıktır. Önüne geçmenin en pratik ve bebeği üzmeyecek yolu bu dönemde emzik kullanımıdır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir